اختلال فتیش چیست و چگونه درمان میشود

این مئارد شامل حساس سازی، شرطی سازی بد، و بازسازی در رفتار می شود. تکنیک های بازسازی جهت بازخورد فوری برای بیمار وجود دارد که باعث تغییر رفتار بیمار می شود. برای مثال، ممکن است فردی به یک دستگاه بیوفیدبک متصل به نور متصل شود، سپس تکنیک‌های خودتنظیمی را آموزش دهد که نور را در محدوده خاصی از رنگ نگه می‌دارد. سپس تمرین این کار را در حالی انجام می دهند که در معرض مواد محرک جنسی قرار می گیرند. آموزش خودارضایی در این زمینه ممکن است بر تفکیک لذت خودارضایی و اوج گرفتن از رفتار انحرافی تمرکز کند.

علاقه به اندام‌های غیر تناسلی و جنسی از جمله پا، انگشتان پا، ناف و مو است. معمولا بیشترین فتیشی که گزارش می‌شود، شامل اشیا بی‌جان و اعضای بدن (به عنوان مثال، جوراب و پا) است. نرم افزارهای گوشی های همراه مانند Whiplr و Kinkoo افرادی را که گرایشات جنسی خاصی دارند گرد هم جمع می کنند تا بتوانند شریک های جنسی یا افراد علاقمند به گرایشات خاص خودشان را معمولاً در منطقه محل زندگی شان بیابند.

توافق و صحبت کردن در مورد وارد کردن فتیش در رابطه می تواند به رابطه جنسی زوج کمک کند. بر اساس این مدل گفته می شود، افرادی که محروم از برقراری رابطه جنسی هستند، بنابراین سعی می کنند با جایگزین کردن یک وسیله که کمتر مورد قبول جامعه نیز هست، لذت جنسی را تجربه کنند. فتیش چگونه درمان می شود؟ از نشانه های اختلال فتیش، می توان به اقدام کارهای غیرقانونی، از دست دادن علاقه به فعالیت های جنسی معمول و روابط ضعیف اشاره کرد. در چنین مواردی هدف درمان کاهش وابستگی به فتیش و افزایش علاقه به محرک های قابل قبول خواهد بود. [newline]همان‌طور که گفته شد، هرکس سلایق مختلفی در زندگی دارد و در زمینه نیازها و روابط جنسی هم تمایلات افراد مختلف است. تا زمانی که علاقه‌ای بیمارگونه به چیزی وجود نداشته باشد هم مشکلی نیست. اما طبیعی است که با شنیدن میل همسرتان به پاها، جا بخورید، بترسید و حتی نگران شوید.

کلینیک روان آرام با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه های مختلف روانشناسی عرضه میگردد. “می دانم مشکلم چیست و می خواهم از آن رها شوم و یا درمانش کنم، و برای درمان آنها از همه روشها استفاده نموده ام با این وجود نمی توانم.”

از این رو فرد برای جبران و فراموش کردن کمبود های خود شروع به لذت بردن از طریق پا یا اعضای دیگر می کند. اگر تاکنون با روش های دیگر پزشکی و روانشناسی و غیره نتیجه ای نگرفته اید، هیپنوتیزم درمانی به همراه مشاوره روانشناسی و روان درمانی می تواند برای درمان مشکلات شما بهترین و موثرترین راه باشد. فتیشیزم با توجه به اینکه یک انحراف فکری به حساب می آید، با هیپنوتیز درمانی کاملا قابل درمان است. بهتر است برای درمان تا قبل از شدت گرفتن آن، به یک روانشناس هیپنوتیزم درمانگر مراجعه نمایید.

از مهم ترین دلایل ایجاد اختلال فتیش می توان به موارد زیر اشاره نمود. همانطور که گفته شد تمایل به هر جسم و یا قسمتی از بدن را نمی توان اختلال فتیش دانست. اختلال فتیش جنسی معمولا تمایل بیش از اندازه به موارد غیر طبیعی و عجیب است. به گونه ای که فرد با مشاهده آن ها نمی تواند کنترلی روی خودش داشته باشد و همین موضوع موجب اضطراب شدید او می شود. برخی از روشهای درمانی برای اختلال فتیشیسم شامل شرطی‌سازی و حساس‌سازی است. حساسیت پنهان مستلزم آرام کردن بیمار و تجسم صحنه های رفتار انحرافی و به دنبال آن تجسم یک رویداد منفی است.

افراد عادی ممکن است از در زمان های خاصی برای پاها تحریک شوند اما شخصی که دچار اختلال فوت فتیش است منحصرا بر پاها متمرکز است. در موارد شدیدتر، فرد تنها با پا می تواند به ارگاسم برسد یا بدون آن حتی نتواند تحریک شود. البته بسیاری از افرادی که علاقه‌های فتیش به چه معنا‌گونه دارند یا تحت تاثیر پارافیلیا هستند، پریشانی خاصی را تجربه نکرده و به خود و دیگران آسیبی نمی‌زنند و به همین جهت گفته نمی‌شود که این افراد دارای بیماری روانی هستند. بنابراین فوت فتیش تنها زمانی که سبب پریشانی، زیان و یا آسیب به خود و دیگران شود به عنوان یک بیماری روانی محسوب خواهد شد. این اختلال زمانی ایجاد می شود که فرد دیگر از نظر جنسی همسر خود را جذاب نمی داند و تنها با دیدن کفش، زیورآلات و …

طبق DSM-5، اختلال فتیشیسم وضعیتی است که در آن استفاده یا وابستگی مداوم و مکرر از اشیاء غیر زنده (مانند لباس زیر یا کفش های پاشنه بلند) یا تمرکز بسیار خاص بر روی یک قسمت بدن (اغلب غیر تناسلی) وجود دارد. به عنوان مثال پا را می توانیم در این قسمت مثال بزنیم که برای برای رسیدن به برانگیختگی جنسی استفاده می شود. بدون شیء در فتیشیسم افرادی که خود را به عنوان فتیشیسم معرفی می کنند اما اختلال بالینی مرتبط را گزارش نمی کنند، دارای یک اختلال فتیش اما نه فتیشیسم در نظر گرفته می شوند. بیشتر افراد ویژگی‌های بدنی غیر تناسلی خاص را جذاب می‌دانند، که نشان می‌دهد سطحی از فتیشیسم یک ویژگی طبیعی تمایلات جنسی در انسان می باشد. فتیش جنسی یا فتیش اروتیک/شهوانی، یک نوع تثبیت جنسی روی یک شی بی جان یا اندام های غیرجنسی است.